Ważka według Katarzyny Winters

♥Katarzyna Katisha Winters, adeptka fotografii i zen
celebrująca codzienność flanerka

 

Inauguracja Nowego Roku dla większości osób staje się okazją do kreślenia noworocznych postanowień. Ja od kilku lat ich już nie czynię. Mój Nowy Rok zaczyna się bowiem każdego dnia, a znakiem odnowy, transformacji i zmiany stała się dla mnie ważka.

Ważka, wysmukła piękność, lekka i zwiewna, posiada nadzwyczaj bogatą symbolikę mistyczną, której przesłanie ugruntowuje się coraz bardziej w moim życiu. 

“Ważki przypominają, że jesteśmy światłem.
Wszyscy możemy to odzwierciedlić i zaoferować innym,
jeśli zdecydujemy się to zrobić”
Robyn Nola

Symbolika ważki: ODNOWA PO TRUDNYCH CZASACH

Rok temu uporządkowałam trudne emocje, które przez lata sączyły truciznę do mojego umysłu. 

Pisałam o tym w tych postach: kamuflaż, spektrum, eksplozja, rezultat.

Zamieniłam też upiorne laboratorium umysłu na słoneczną krainę alchemii, w której odkryłam osobisty kamień filozoficzny.

Ciekawostka: ważka związana jest z trzema żywiołami: wodą, powietrzem i ziemią. Rodzi się w wodzie, życie przeżywa w powietrzu i umiera na ziemi.

Symbolika ważki: TRANSFORMACJA

Podsumowałam kilka lat życia, podczas których dokonała się moja transformacja. Zmiany, od których rozpoczęłam porządkowanie swej egzystencji przyniosły doskonałe efekty. Stopniowa eliminacja przedmiotów z przestrzeni osobistej przekształciła się z czasem w ścisły minimalizm, który z kolei zaprowadził mnie na ścieżkę weganizmu, prostoty i zen.

Ciekawostka: Japonia nazywana była onegdaj Wyspą Ważek (jap. Akitsu-Shima). Japończycy czczą ważkę jako istotę symbolizującą idealną równowagę w życiu.

Symbolika ważki: ROZWÓJ DUCHOWY

Mój umysł podążył w jasną stronę. Odkryłam ponownie dobroczynność medytacji, powróciłam do zgłębiania tajników aromaterapii i zaczęłam stosować w życiu nauki buddyzmu zen. Mój osobisty klasztor zen oddaje mi na co dzień nieocenione usługi. W nim odnajduję ciszę i spokój i czerpię z tego magicznego miejsca siłę do dalszej wędrówki po ścieżce życia.

Ciekawostka: W ruchu kulturowym New Age ważka jest symbolem duchowego przebudzenia i wzrostu.

Symbolika ważki: METAMORFOZA

Ważka rodzi się w wodzie. Przychodzi jednak dzień, w którym porzuca bezpieczną strefę komfortu i rozpoczyna lot ku przestworzom. Jej przeobrażenie staje się konieczne do otwarcia na nowe życie i spełnienie marzeń. 

Opuściłam więc swoją strefę komfortu (zmiana pracy, a następnie odejście z nowej pracy i przeprowadzka na drugi koniec kraju), by ostatecznie dotrzeć do upragnionej niegdyś wolności.

Ciekawostka: Ważki jako jedne z nielicznych zwierząt opanowały doskonale lot wiszący. Potrafią latać we wszystkich kierunkach z prędkością powyżej 10m/s.

Symbolika ważki: WOLNOŚĆ

Żywioł powietrza, przypisywany mojemu znakowi zodiaku, to dorosłe życie ważki, kochającej nieograniczoną przestrzeń. Jako Wodnik i ja nade wszystko cenię wolność. Odcinam się więc od wszelkich trucizn, sączących w mój umysł jakikolwiek przymus. 

Wiosną rozpoczęłam cyfrowe porządki, rozmyślałam o sensie życia i zwracałam ku wolności, by w chwilowym stanie zawieszenia oczyścić swą wirtualną biblioteczkę i jeszcze częściej wylogowywać się z pędzącego obok życia.

Ciekawostka: Niektórzy uważają, że ważka jest łącznikiem między światem żywych i zmarłych, a jeśli przysiądzie na kimś, jest to znak odwiedzin duszy zmarłej bliskiej osoby.

Symbolika ważki: ŻYCIE TU I TERAZ

Ważka, opuszczając sferę wody i wstępując w orbitę atmosfery, rozpoczyna tym samym swój krótki, efemeryczny żywot. Ulotność życia i jego niestałość są najlepszym powodem ku temu, by celebrować codzienność, cieszyć się chwilą i żyć tu i teraz, wykorzystując jak najlepiej każdego dnia dany nam czas. 

Zatrzymuję się więc jak najczęściej na pomoście życia, by niespiesznie sycić duszę darowanymi widokami. I staram się nie zapominać, że

“Myśli, emocje, nastroje i wspomnienia przychodzą i odchodzą,
podczas gdy fundamentalna teraźniejszość jest stale obecna.”
Pema Chödrön

Ciekawostka: Na świecie występuje około 6000 gatunków ważek. Młodzieńcze życie nimfy (postać larwalna) wynosi od sześciu miesięcy nawet do siedmiu lat, podczas gdy dorosła ważka dożywa zaledwie czterech miesięcy.

Symbolika ważki: INTUICJA

Odcinam się na bieżąco od toksycznych osób. Eliminuję z otoczenia negatywne energie. Zaczęłam ufać, że wszechświat sprzyja mi w dążeniu do spełnienia marzeń. 

Wciąż jednak rozmyślałam, jaki kierunek obrać i którą ścieżką podążyć w kontekście spełniania swoich pasji. 

Wydawało mi się, że archetyp Poszukującej będzie wciąż rzucał swój cień na moją drogę życiową i nigdy nie odkryję swego powołania.

Jednak przełom roku przyniósł mi w końcu rozwiązanie. Zaufałam intuicji.

Ciekawostka: Według wierzeń Celtów ważki reprezentują wyobraźnię, jasne spojrzenie i spostrzegawczość.

Symbolika ważki: SAMOREALIZACJA

Dotychczas stałam na rozdrożu pomiędzy pisaniem a fotografią, ciągle nie mając pewności, która ścieżka jest mi przeznaczona. Rozpoczęte pisarskie projekty, poukładane w różnych warstwach iClouda raz po raz wabiły mnie ku sobie. Otwierałam kolejne pliki, wpatrując się w napisane słowa i z uczuciem ulgi zamykałam je ponownie, nie zapełniwszy bieli ekranu nowym tekstem. 

Literackim spełnieniem pozostaje blog, gdzie będę kreślić swoje zuihitsu.*

Tymczasem prawdziwą namiętnością stała się dla mnie fotografia. Odważyłam się wreszcie na ukazanie światu swoich zdjęć, gdy zaczęłam tworzyć własne projekty na Behance.

Z radością odkrywam powoli tajniki makrofotografii i arkana programów do obróbki zdjęć. Po każdej sesji w plenerze nie mogę się doczekać chwili, w której otworzę swoje RAW-y i zacznę je wywoływać w cyfrowej ciemni.

Zaufawszy intuicji, chcę od tej pory realizować się w dziedzinie fotografii. Nie stoję już na rozdrożu, lecz podążam jasno wytyczonym szlakiem ku spełnieniu.

Ciekawostka: Ważka nazywana była kiedyś smokiem – Dragon, stąd jej nazwa: Dragonfly (latający smok).

Symbolika ważki: NIESKOŃCZONOŚĆ

Koło życia, o którym przypomina mi stalowa bransoletka, toczy się nieustannie. “Tu i teraz” jest mikroskopijnym przebłyskiem wieczności kosmosu. Zbieram więc pieczołowicie krople teraźniejszości i układam z nich swoją nieskończoność, pamiętając, że absolut ujawnia się w codziennych czynach, a w nich zawiera się nieskończoność.

Ciekawostka: Dla Indian ważka jest duchowym przewodnikiem.

Na ten rok ważka staje się i dla mnie duchowym mistrzem.

“A teraz powitajmy Nowy Rok
pełen rzeczy, których dotąd nie było.”
Rainer Maria Rilke

oryginalny wpis znajdziesz tutaj 👉 Katarzyna Winters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments