Skok przez oxer

🌊 Już widzę, jak drapiesz się w głowę myśląc, że coś z tym wpisem jest nie tak. Przecież jeżdżę ujeżdżenie. Zgadzam się, jednak, gdy pracowałam w klubie sportowym przygotowywałam zajęcia także dla skoczków, dlatego teraz mogę coś na ten temat powiedzieć. Przede wszystkim nie skacz przez oxer!

Oxer to przeszkoda złożona, w przeciwieństwie do stacjonaty – przeszkody pojedyńczej. Przeszkody można układać w szereg, wtedy w jednej linii spotkasz kombinację stacjonat i oxerów. Ale od tego nie zaczynaj.

Zacznij od belek na ziemi. Tak, dobrze widzisz. Każdy z zawodników, którzy uczestniczą w Grand Prix, zaczynał od belek na ziemi. Aby nie pozostawiać Cię w niepewności skorzystam z artykułu ” Skoki – sprawa zaufania”.

Na początku nauki skoków podstawą jest równowaga, następnie kontrola szybkości. Mechanizm skoków powiązany jest ze zwalnianiem, przyspieszaniem, a także ze wznoszeniem i opadaniem. Wrażenia można porównać do tych odczuwanych w czasie przejazdu na nartach przez muldy – bez przerwy trzeba amortyzować wstrząsy.

Jeździec może dopasować się do konia dzięki dobrze pracującym stawom. Musi zginać, a przede wszystkim prostować ramiona, aby nie przeszkadzać ruchom szyi, która pozwala koniowi zachować równowagę. Aby koń mógł poprawnie funkcjonować jeździec nie może blokować ani rąk, ani ramion. Najważniejsze to podążać za ruchem, „być z koniem” pozostając rozluźnionym. Poznaj partnera, z którym spędzisz wiele weekendów na terenach konkursowych, to pozwoli stworzyć atmosferę zaufania.

Tracé – słowo, które odbiera sen początkującym jeźdźcom – najazd prostopadły do przeszkody, na środku. Najlepiej jak dasz koniowi czas na analizę sytuacji, będzie mógł ocenić dystans i odpowiednio się odbić.Wracając do belek na ziemi. Rozgrzewka to ważny, acz często niedoceniany element, przygotowuje do treningu i pozwala uniknąć kontuzji.

Najpierw rozgrzej konia w energicznym stępie na luźnych wodzach, pozwól mu wyciągać szyję jak najdalej w przód, to dla niego ćwiczenie rozciągające. W stępie możesz wykonać ćwiczenie z belkami, wystarczą 4. Ustaw je w odległości 80 cm/1 m – to zależy od konia, mniejszy/większy – naprowadź konia prostopadle na środek belki. To doskonała rozgrzewka – wykonuj na luźnych wodzach, aby nie blokować konia. 

Belki na ziemi możesz wykorzystać także w trakcie seansu, wtedy koń koncentruje się na pracy nóg. Można tutaj zastosować kilka wariantów: ze zmianą chodu – najazd w stępie i za ostatnią belką przejście do kłusa, a następnie najazd kłusem i przejście do stępa po ostatniej belce; w różnych pozycjach: wysiadują

Belki można podnieść na obu końcach o 20 cm nad ziemią, wtedy koń wyżej podnosi nogi. Jeżeli koń nie pracował przy podniesionych belkach należy go do tego stopniowo przyzwyczaić. Ćwiczenie na koncentrację i precyzję. Chodzi o to, aby w trzech chodach wyjechać kąt doskonały.

Przy użyciu 4 belek tworzysz korytarz, a właściwie dwa, w kącie ujeżdżalni. Dzięki belkom będziesz musiał przygotować skręt, im bliżej położysz belki, tym bardziej utrudnisz ćwiczenie. Uwaga na konie, które mają problemy ze stawami – nie ustawiaj belek za blisko, bo będzie to zbyt skomplikowane. Krótkie skręty pozwalają umocnić masę mięśniową przy kręgosłupie, a także mięśnie brzucha.

Belki na ziemi możesz wykorzystać do pracy na okręgu. Ustaw 4 tak, aby jeździć w kółko. Raz na jedną rękę, raz na drugą – średnica okręgu ok. 20 m – wtedy możesz ćwiczenie wykonywać w kłusie – zadanie to omawiałam we wpisie 👉 rozgrzewka

Zadania z belkami na ziemi to ciekawe urozmaicenie seansów także dla jeźdźców ujeżdżeniowych: wzmacniają mięśnie, ćwiczą koncentrację i precyzję.Dziś pytanie, dziś odpowiedź: czy można tak ustawić belki, aby najeżdżać na nie zarówno w kłusie jak i galopie? Tak, jest taka możliwość, nawet jeżeli masz tylko 4 belki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments