Rozprężenie konia

Rozgrzanie konia przed treningiem jest sprawą niezwykle ważną bez względu na to, czy ćwiczysz u siebie, w klubie czy przygotowujesz się właśnie do startu w zawodach. Rozprężanie pozwala przygotować konia do pracy właściwej, koń reaguje na pomoce, „wsłuchuje się” w jeźdźca.

Rozgrzewka

Aby dobrze wykonać rozgrzewkę sięgnę po porady jeźdźca WKKW. Astrier Nicolas wraz z ekipą zdobył złoto na olimpiadzie w Rio. Rozgrzewkę zaczyna od „pobudki”, 10 – 15 min energicznego stępa na długich wodzach. Chodzi o to, aby koń mógł się „rozprostować”, „przeciągnąć” tak jakby dopiero wstał z łóżka.

Dobre samopoczucie

Przy rozprężaniu nie chodzi tylko o rozgrzanie mięśni, ale także o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne konia. Koniowi sprawia przyjemność fakt, że nie musi od razu pracować. Przy ładnej pogodzie ćwicz na odkrytej ujeżdżalni, jeżeli masz taką możliwość. Skorzystasz na tym i ty, i koń. Przy okazji możesz mu pokazać wszystko, czego się boi. Przeszkody, które wzbudzają strach, niebieskie beczki. Przy wolnym chodzie (stęp – kłus) łatwiej go przekonasz do przejścia obok. Koń ma czas na analizę sytuacji, nie reaguje gwałtownie. Przejdź obok kilka razy, możesz go też zatrzymać przy obiekcie, który wzbudza w nim strach, aby mógł się z nim zapoznać.

W czasie rozprężania koń nie ma chodzić z głową przy ziemi – o rozciąganiu grzbietu napiszę w kolejnym artykule „Po co koniowi szyja?” – tylko o przygotowanie konia, aby był dyspozycyjny w czasie ćwiczeń.

Ósemki i chody boczne

Tak Użyte w tym ćwiczeniu pomoce (patrz rysunek) koń przesuwa się w lewo: lewa ręka – wodza otwarcia nadaje kierunek/skręt, lewa noga na popręgu. Prawa ręka – wodza regulująca pilnuje, aby skręt nie był zbyt duży, pilnuje łopatek. Lewa noga na popręgu, prawa noga za popręgiem „odpycha” konia w przeciwnym kierunku (w lewo) – działanie przerywane. Ucisk, pauza.

Przy chodach bocznych trzymaj wodzę wewnętrzną (regulującą) przy kłębie, aby pilnować łopatek, w tym ćwiczeniu nie chodzi tylko o odciągnięcie wodzy zewnętrznej (wodza otwarcia), dlatego ręka z wodzą wewnętrzną na kontakcie powinna być blisko kłębu. Wodza otwarcie (rene d’ouverture) powoduje, że koń skręca głowę w danym kierunku. Wodza regulująca (rene regulatrice, rene d’apui) pilnuje łopatek, aby nie uciekały za bardzo w bok. Przy cession à la jambe skręt głowy jest nieznaczny, koń powinien pozostać w linii prostej i przesuwać się krzyżując tylne nogi.

Łopatka do wewnątrz

Dobrym ćwiczeniem, które pozwala na zrównoważenie konia jest łopatka do wewnątrz (epaule en dedans) na obie strony. To ćwiczenie zaczynasz przy przejściu z krótszego boku ujeżdżalni w dłuższy. Pomoce stosujesz jak przy wykonywaniu okręgu. Wodza otwarcia nadaje głowie i szyi konia skręt, noga zewnętrzna na popręgu, wewnętrzna przesunięta lekko w tył – pilnuje zada. Gdy skończysz wyjeżdżać okręg utrzymujesz te same pomoce, natomiast górę ciała ustawiasz prosto do kierunku jazdy (nie skręcasz tułowia jak przy wyjeżaniu okręgu). Wodza regulująca na kontakcie nie pozwala koniowi skręcić.

Tak Użyte pomoce (patrz rysunekg) prawa ręka – wodza otwarcia, prawa noga na popręgu. Lewa ręka – wodza regulująca, lewa noga za popręgiem. Przy wyjeżdżaniu długiego boku ujeżdżalni góra jeźdźca pozostaje prosta (nie skręca w kierunku ruchu jak przy wyjeżdżaniu okręgu)

Najważniejsze to móc kontrolować konia, gdy go rozprężasz. Gdy czujesz, że koń ma dużo energii, skróć wodze. Na koniec seansu, podobnie jak na początku, zostań na długich wodzach.

Jeżeli zainteresował cię temat i chcesz poznać inne ćwiczenia na początek pracy z koniem przeczytaj artykuł Rozgrzewka

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monika Pertek
9 miesięcy temu

Mnie też przydałoby się rozprężanie…

Anna Stranc
9 miesięcy temu

Szkoda, że nie jestem koniem. Wtedy taki dobry trener jak Ty mógłby mnie rano
rozprężyć, a tak sama muszę się jakoś rozprężać 🙂