Równowaga

Równowaga to stan ducha, harmonia z otoczeniem; pozwala zachować spokój i pewność siebie we wszystkich okolicznościach. Mówimy o kimś, że nie dał się wyprowadzić z równowagi, zachował zimną krew. Niektórzy twierdzą, że szczęście jest równowagą („Le bonheur c’est l’équilibre”- Mylène Muller, trener rozwoju osobistego). Niezbędna w życiu, jak i w jeździe konno.

Jak w takim razie osiągnąć stan zaufania?

Weźmy na przykład galop. Galop pozwala koniom osiągnąć maksymalną prędkość, jednak nie oznacza to, że jest przeznaczony tylko do wyścigów. Poza tym, o tym nie należy zapominać, konie ratują się ucieczką przed zagrożeniem. Dlatego nie można u konia wywoływać odruchu ucieczki przed pomocami — obijająca boki pięta, agresywny głos, czy palcat. Ten chód na trzy takty można uzyskać na spokojny sposób.
W zaufaniu i harmonii galopować na długich wodzach. (Galop i poprawne stosowanie pomocy opiszę w osobnym artykule).

Jeżeli potrafisz panować nad własną równowagą i poprawnie używasz pomocy, otrzymasz galop łagodny i przyjemny. Przede wszystkim trzeba stosować pomoce w sposób zrozumiały dla konia, bez niepotrzebnych ruchów. Aby poprawnie stosować pomoce potrzebna jest dobra równowaga. Czyli koło się zamyka.

Jak pracować nad równowagą?

Najpierw wyjaśnię, co oznacza równowaga na koniu. Oto co mówi Wiliam Fox-Pitt, jeździec startujący w WKKW, który ogromną wagę przywiązuje do ćwiczenia równowagi. Dobra równowaga jest wtedy, kiedy jeździec ściągnięty z siodła w takiej pozycji, w jakiej jest na koniu, postawiony na ziemi trzyma się na stopach. Jeżeli spada na przód, albo na tył, to koń musi rekompensować brak równowagi.

Kilka ćwiczeń na poprawienie równowagi na koniu.

1. Ręce na tylnym łęku. W kłusie ćwiczebnym bez strzemion łapiesz tylny łęk i starasz się pozostać jak najdłużej w tej pozycji. Celem tego ćwiczenia jest kontrola konia za pomocą dosiadu. Pamiętaj o tym, aby utrzymać prostą postawę, nie ściskać kolan, nie przesuwać nóg w przód.

2. Podnoszenie kolan w górę. W kłusie podnosisz kolana równocześnie na wysokość przedniego łęku, możesz się przytrzymać grzywy. Zwracaj uwagę na: plecy, aby nie przechylać się do tyłu, nogi, które ściskają siodło, biodra — czy podążasz za ruchem? Proste plecy i rozluźnione biodra — droga do sukcesu.

3. Żandarm czy jockey? Ćwiczenie do wykonania w kłusie, albo galopie. Chodzi o zmianę pozycji w czasie jazdy „w równowadze” czyli stojąc w strzemionach. Żandarm — to pozycja wyprostowana łącząca punkty ramię – biodra – kostki. Jockey — pozycja bardziej przy koniu, ramiona z przodu, pośladki przesunięte w tył, brzuch nad grzbietem konia. Zmiana pozycji co 10 foulées.

Kolejne ćwiczenia wymagają dużej motywacji, gdyż stopień trudności wzrasta. Dla jeźdźców stawiających sobie wysoko poprzeczkę i lubiących wyzwania.

4. Skoki bez trzymania wodzy. To coś dla miłośników tańca irlandzkiego. W kłusie lub galopie, skok amortyzujesz w stawach skokowych i biodrach. Wodze związujesz w węzeł i przy najeździe na przeszkodę kładziesz ręce na udach.

5. Uff, ostatnie ćwiczenie z serii, co nie oznacza, że będzie łatwe. Tym razem skaczesz bez strzemion. Wahou, poczuj się jak Indianin, który pokonuje nurt rwącej rzeki. To ćwiczenie przyda ci się w momencie, kiedy stracisz strzemiona przed skokiem w czasie zawodów. Mimo przeciwności losu będziesz spokojnie kontynuować parkur.
Te ćwiczenia, a także wiele innych znajdziesz na blogu Equisense 👉 Equisense

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments