Magia

„Epoka kamienia łupanego nie skończyła się dlatego, że zabrakło kamieni” – nie wiem skąd to wzięłam 🙂 już wiem, powiedział to Ahmed Zaki Yamani, saudyjski szejk i polityk, minister saudyjskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Surowców Mineralnych w latach 1962–1986.

Dalsza część tego zdania brzmi: a epoka ropy naftowej skończy się długo przed tym, gdy na świecie skończy się ropa

Ludzie mają ochotę na zmiany. 

🌊 Chcesz wieść radosne życie ale funkcjonujesz na automatycznym pilocie, bez udziału świadomości. Dzień wypełniają ci liczne zajęcia, dlatego większość z nich wykonujesz automatycznie: uciszasz budzik, szurając kapciami idziesz do kuchni, nastawiasz kawę, bezmyślnie słuchasz radia. To normalne, dzięki temu oszczędzasz energię: potrafisz schodzić ze schodów i jednocześnie szukać kluczy od samochodu w torebce. Jednak, aby wieść szczęśliwe i świadome życie trzeba poświęcić czas wykonywanym czynnościom.

Pomyśl, gdybyś do codziennych czynności dorzuciła te, które ci przyniosą radość i satysfakcję? Zadbasz i o ciało, i o psyche. Dobre samopoczucie to centrum udanego życia.

Rytuały – małe gesty, które na stałe wchodzą do codziennego planu zajęć, mają właściwości magiczne. Działają na mózg. Regularnie wykonywane wpływają na samopoczucie. Pozytywna energia, feel good, działa we wszystkich domenach. Dobrze przygotowane i realizowane pozwalają zadbać o własne ciało – tak jak na to zasługuje, otoczyć opieką psyche, po to aby rozwinąć kreatywność, pozwolić sobie na realizowanie marzeń.

Witaj w świecie rytuałów!

Zacznij dzień piętnaście minut wcześniej

Zapal pachnącą świecę, włącz muzykę – pobudzającą czy nastrojową i wykonaj taneczne pas w czasie przygotowywania śniadania. Eleganckim jeté przemierz kuchnię, aby nastawić kawę. Włóż tosty do opiekacza w rytm Marsza Tureckiego Mozarta. Ugnij kolana i wyskocz w przód do pozycji wojownika (ćwiczenie jogi), aby rozciągnąć mięśnie. Posłuchaj kawałków literackich z Anną, zajrzyj na stronę pisarki Joli Czemiel, i tak codziennie.

Co na tym zyskasz?

Dobry nastrój, rozgrzejesz się zanim wyjdziesz na zimowe chłody, krew będzie lepiej krążyć, ciało nabierze sprężystości. Na początku może ci być trudno zmobilizować się do działania, ale dobra nowina jest taka, że z czasem mózg wytworzy potrzebne połączenia, najpierw będą przypominać ubitą drogę – pełną wyrw i dziur, ale z czasem stworzy się autostrada szybkiego ruchu. Nie będziesz potrzebować zachęty do wykonywania rytuałów, wejdzie ci to w krew.

Weźmy przykład: masujesz stopy, wzmocnisz efekt jeżeli robisz to świadomie z intencją sprawienia sobie przyjemności i zadbania o ciało. Dzięki temu twoje gesty będą precyzyjne i przyniosą oczekiwany skutek. 

Aby rytuały dały efekt, musisz świadomie je wykonywać i koncentrować się na celu. To jest założenie pełnej świadomości. Nie pozwól zalać się falom myśli, koncentruj się na chwili obecnej i na twoich wrażeniach. Myślom pozwól przepływać swobodnie, bez przywiązywania do nich wagi.

Jak połączyć tę radę z jazdą konno? Im częściej coś robisz, tym większej wprawy nabierasz. Liczy się też regularność, lepiej robić coś stale niż raz na jakiś czas. Jeżeli decydujesz, że co wtorek jedziesz do klubu na jazdę – rób to. Nie zmieniaj planów, gdyż trudno jest po przerwie wskoczyć w rytm.

Kolejny artykuł z tej serii to Róża wiatrów.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
irena omegard
irena omegard
8 miesięcy temu

Trudno jest zmieniać te stare, stałe rytuały na nowe. Budzę się codziennie wcześniej i przesuwam w budziku budzenie. Taki to mój stały rytuał.

Anna
Anna
8 miesięcy temu

Pięknie napisane przesłanie o świadomosci codzienności.
Bardzo podoba mi się taneczne pase po kuchni i wkładanie tostów w rytm „Marsza tureckiego” Mozarta! Mozart często towarzyszy mi w ciągu dnia. Jego muzyka porządkuje myśli)))
Dziękuję, ze zachęcasz do wysłuchania moich „Kawałków literackich z Anną” )))
Każdy dzień staram sie przeżyć z zachwytem i radościa, że jestem. Dziękuje rownież stwórcy za ludzi dobrej woli i przyjaciół, którzy kieruja się dobrem i miłością.
Dziękuję Kasiu! Tego nam trzeba)))

Anna Stranc
6 miesięcy temu

Ech, nie dla mnie to wcześniejsze wstawanie. Wolę pospać.
Poza tym jestem z natury sową i lubię siedzieć w nocy i długo spać, jeśli mogę.
Ale już wrzucenie do swojego dnia dobrych rzeczy jak ćwiczenia czy czytanie jak najbardziej moje.Codziennie więc ćwiczę czi kung, chodzę na spacer i dbam o czas dla siebie.